úterý 5. července 2016

Yzopový sirup pro úlevu při zahlenění a nemocech průdušek.| exherbis.cz


YzopYzop je méně běžná, u nás obvykle je pěstovaná vytrvalá bylina s mnoha léčivými účinky. Obsahuje silice, flavonové glykosidy, minerály, pryskyřice a daší látky, které jí propůjčují mimořádné vlastnosti zvláště pro léčbu průdušek.

Desinfekční až antibiotické působení v dýchacích cestách, se osvědčuje při mnoha typech respiračních onemocnění. Nastává čas květu Yzopu a tak je ideální doba na výrobu sirupu z čerstvých kvetoucích výhonků.

Pro zvýšení komplexního účinku, používáme pro výrobu sirupu i, ve stejné době kvetoucí, Dobromysl, která je velmi účinná při zahlenění a při suchém, dráždivém kašli.

DobromyslPřibližně 300 gramů čerstvých kvetoucích vrcholků ( směs Dobromysl a Yzop) rozstříháme na malé 1 - 2 cm kousky, dáme do hrnce, poklademe oloupanými a na plátky pokrájenými pomeranči (2 kusy) a zalijeme vodou, tak aby byly ponořené ( cca 1,5 litru) a necháme stát do druhého dne.

Druhý den přivedeme k varu a vaříme 15 minut, odstavíme a necháme stát další 4 hodiny.
Zcedíme přes jemné síto, přidáme 1 kg cukru a vaříme za stálého míchání až se objem zredukuje zhruba na 1 litr a získá hustější konzistenci.

Plníme do vypařených lahví a obrátíme na víčko - podobně jako marmelády, jen je potřeba lahve zajistit proti pádu.
V případě nemoci pak užíváme 1 lžíci sirupu 3 - 5 x denně.

1 komentář: