Hledání:

Bazalka pravá - Podpora trávení i nervů | exherbis.cz

Bazalka pravá - Podpora trávení i nervů | exherbis.cz
(Ocimum basilicum)
 
Jednoletá bylina, 20 až 40 cm vysoká. Lodyha obvykle bohatě větvená, lysá nebo krátce chlupatá, 4hranná až takřka oblá. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, čepel eliptická až vejcovitá, celokrajná až řídce zubatá. Květy v chudých lichopřeslenech, kalich dvoupyský, bílý. Byly vyšlechtěny i kultivary s květy růžovými či červenými a listy kadeřavými, zelenými až červenofialovými. Kvete v červnu až září.
             
Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a přibližně 5% tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky.
Užívá se nať, která se sbírá v době květu seřezáním asi 10 cm na zemí tak, že část listů se ponechá na rostlině a sklízet se tudíž může i vícekrát (2x až 3x) ročně.Nejkvalitnější bývá červnová sklizeň. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Domácí sušení bazalky je problematické, proto pro domácí použití, je vhodnější uchovat bylinku v mrazáku.

Bazalka je mimořádně univerzální bylina, tlumí křečovité bolesti, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku, zvyšuje žaludeční činnost (snižuje napětí hladkého svalstva trávícího traktu a zvyšuje vylučování trávících šťáv), snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odhleňování, působí protizánětlivě a mírně antibioticky. 
Protože rostlina celkově zklidňuje organismus a vyživuje nervy, je její aplikace vhodná při nespavosti, migréně, mentální vyčerpanosti, psychogenně podmíněných závratích či jako podpůrný prostředek při lehčích formách depresí. 
Bývá vhodná i při léčbě močového systému a při průduškovém astmatu.
Bazalka se obvykle podává ve formě nálevu, kdy se 1 čajová lžička spaří 150 až 200 ml vroucí vody, ve které se nechá ustát asi 10 minut.
Je také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí, kdy se používá samostatně nebo ve směsích 1x až 2x týdně.
Inhalace mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při těžkém nachlazení, únavě či celkovém úbytku sil.
Zevně je nápomocna při kožních zánětech, kloktání či výplachy napomáhají při paradentoze a jiných zánětech v dutině ústní.
Upozornění: Vyšší dávky mohou vyvolat stav předráždění, žaludeční nevolnost či bolest hlavy. Není vhodná k dlouhodobému podávání.
Sušenou bylinu můžete koupit zde:

Žádné komentáře:

Okomentovat