Hledání:

Chanca piedra - Zdravé močové cesty | exherbis.cz

Chanca piedra - Zdravé močové cesty | exherbis.cz
Čeleď: Euphorbiaceae (pryšcovité)
Rod: Phyllanthus Druh: niruri L. 

Chanca Piedra
Chanca piedra je drobná vzpřímená rostlinka dorůstající výšky 30 - 40 cms, s drobnými lístky a mnoha malými květy bílé či zelené barvy, někdy však i náznakem červené. Lístky jsou vzpřímené a vyrůstají na dlouhých řapících. Kůra je světle zelená. Plody jsou hladké tobolky. Vyskytuje se v deštném pralese Amazonie a ostatních tropických oblastech včetně Baham, jižní Indie a Číny.
                    
Obsahové látky: 3,5,7-trihydroxyflavonal-4´-o--1-(-)-rhamnopyranosid, 4-metoxynorsecurinin, 4-metoxy-securinin, 5,3´,4´-trihydroxy -flavonon -7-o--1-(-)-rhamnopyranosid, astragalin, brevifolinkarboxylová kyselina, cymen, ellagová kys., hypophyllantin, limonen, lintetralin,lupa-20(29)-en-3-ol, lupa-20(29)-en-3-olacetát, lupeol, methylsalicylát, niranthin, nirtetralin, niruretin, nirurin, nirurisid, phyllantin, phyllochrysin, phyltetralin, quercetin, quercetinové heterosidy, quercetol, quercitrin, rutin, saponinové trialcontanaly, tricontanol
Chanca Piedra
Rod Phyllanthus obsahuje více než 600 druhů travin, křovin a jedno- či dvouletých rostlin, vyskytujících se v tropických a subtropických regionech obou polokoulí. 

Španělský název Chanca Piedra znamená „Brzda nebo Rozbíječ kamenů“ symbolizující to, že je bylina po generace používán domorodými  kmeny pro eliminaci žlučníkových a ledvinových kamenů a také při ostatních ledvinových potížích. Rostlina se osvědčuje při dyspepsii, kolikách, diabetes, průjemech, horečkách, chřipce, žloutence a gynekologických zánětech.

Byl prokázán účinek antihepatotoxický, antispasmolytický, antivirální, antibakteriální, diuretický, antipyretický a hypoglykemický. 

Obecně je velmi prospěšná zažívání protože je : digestivní, aperitivní, karminativní a laxativní, má i schopnost regulovat menses, a možné je i použití antihelmitické.

V lidové medicíně Jižní Ameriky dosahuje velké popularity jako lék na žlučníkové a ledvinové kameny, při hepatitidě, infekcích močových cest a jako diuretika. Také se užívá jako excelentní lék pro odbourávání kyseliny močové a pro eliminaci kaménků, pro odvodnění, při infekcích ledvin a močových cest, bolestech kloubů, cystitidách, problémech s prostatou, ledvinových obtížích, diabetu a jako spasmolytikum a relaxant hladkého svalstva převážně urogenitálního traktu. V Indické přírodní medicíně je obvykle užívána při astmatu, bronchitidě, extrémní dehydrataci, anémii, žloutence a TBC.

Chanca Piedra
Použití:  Chanca Piedra se již podle zmiňovaného názvu používá zejména pro fytoterapii urologických obtíží. Je močopudná a zároveň má schopnost rozpouštět močové kameny. Působí na uvolňování hladkého svalstva, díky tomu se ledvinové kameny sami uvolní a vyjdou z těla přirozenou cestou. Chanca Piedra má i analgetické účinky, takže lidé s močovými kameny hlásili pocítění úlevy od bolesti ještě před samotným vypuzením kamenů. 

 Vzhledem k vysokým protizánětlivým vlivům ji lze využít při zánětu močového měchýře, jater a ledvin, pohlavních onemocnění, ale i běžných střevních infekcích. Vhodná je zvláště pak u chronických urogenitálních onemocnění.

Díky uvolnění hladkého svalstva, snížením křečí a úlevě od bolesti je vhodné Phyllanthus niruri užít i při menstruačních bolestech. Chanca Piedra podporuje funkci ledvin a jater, je tak vhodná pro detoxikaci, ale i fytoterapii onemocnění těchto orgánů. Pozitivní účinky byly prokázány u nemocí jako je žloutenka nebo dokonce malárie. Chanca Piedra zabíjí viry, zvyšuje funkci jater, pomáhá správně trávit tuky (odbourávání tuků z jater) a snižuje cholesterol.

Její účinky jsou žádoucí i pro diabetiky. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi a také krevní tlak. 

Lze ji však užít i při běžných onemocněních jako je chřipka. Chanca Piedra zabíjí bakterie i viry a snižuje záněty a horečku. 

Pro mírné projímavé účinky lze užít při zácpě. 

Prokázána byla i schopnost Chanca Piedry zabraňovat mutaci buněk, tedy zpomalovat nebo zastavit rakovinné bujení. 

Díky podpoře zvýšenému vylučování kyseliny močové je Chanca Piedra úlevou pro lidi trpící dnou nebo jinými revmatickými onemocněními kloubů.






Kontraindikace: Konzultace s lékařem o vhodnosti užití se doporučuje lidem s onemocněním srdce. Krátkodobě snižuje (po dobu užívání a cca měsíc po) plodnost především mužů, což je způsobeno poklesem fruktózy po dobu úžívání ve spermatu. Není tedy vhodná pro páry pokoušející se o dítě.

Vedlejší účinky: Nejsou popisovány

Tradiční použití: Pro všechny výše uvedené obtíže se užívá celá nadzemní část rostliny, připravit nálev 5 gramů na litr vody, pít 3x denně šálek. Vhodnější je krátce (5 minut) vařený odvar z  1-2 polévkové lžíce sušené byliny na 1 litr vody. Nálev užíváme 3x denně.

Kapsle s obsahem léčivé byliny a práškovaná bylina k přímému užití, poskytují komplex látek, ze kterého si tělo vezme vše potřebné, aplikace je rychlá a pohodlná, bez nutnosti vaření.

Koupit Chanca piedra:


Chanca piedra se stala předmětem mnoha výzkumů pro stanovení aktivních látek a objasnění  farmakologických aktivit od počátku 60 let. Indické a brazilské výzkumné týmy patřili mezi první a to díky dlouholeté tradici užívání Chanca piedry tradiční medicínou v těchto oblastech.

Tradiční použití Chanca piedry při eliminaci žlučníkových a ledvinových kaménků bylo vědecky potvrzeno klinickým výzkumem, provedeným v roce 1999 Capmosem et col. S extraktem Chanca piedry, který potenciálně zpomaloval ( bez závislosti efektu na koncentraci ) krystalizaci oxalátu vápníku ( blokoval tvorbu kaménků ). Tato schopnost byla prezentována dokonce i ve velmi vysokých ( patologických ) koncentracích ( Ca oxalátu ), což vysvětluje její tradiční využití při prevenci tvorby kaménků.

Spasmolytická aktivita alkaloidů obsažených v Chanca piedře byla prokázana brazilskými vědci v polovině 80-ých let, čímž se objasnilo tradiční použití při již existujících ledvinových a močových kaméncích. Extrakt alkaloidů vykazoval relaxaci hladkého svalstva, především žlučovodů a močovodů, čož ve svém důsledku vede k anzšímu vyloučení již existujících kaménků. Dr. Wolfram Wiemann z Norimberku ( SRN ) prezentoval více než 100 případů a shledal Chanca piedru úspěšnou v 94% při eliminaci kaménků ( Maxwell,N. 1990 ).

Antihepatotoxická ( játra chránící ) aktivita Chanca piedry je přisuzována dvěma aktivním látkám: phyllanthin a hypophyllanthin, popsaným indickými výzkumníky ve studii roku 1985.
Glykosidy nacházející se v Chanca piedře vykazovaly inhibiční aktivitu aldosareduktázy ( AR ) ve studiích provedených japonskými vědci v letech 1988 - 89.

Analgetická aktivita byla prokázána brazilskými vědci studií v letech 1994 - 95.

Diuretický, hypotenzivní a hypoglykemický efekt Chanca piedry byl zdokumentován v klinické studii v roce 1995, která vykázala výrazný efekt diuretický, významné snížení systolického krevního tlaku při nediabetickcýh hypertenzích zvláště u žen a dále prokázala významné snížení hladiny krevního cukru u diabetických pacientů požívajících Chanca piedru po dobu 10 dní.

Na konci 80-tých let se začala zkoumat její aktivita proti hepatitidě typu B.
Klinické studie, prováděné na pacientech s infekční hepatitidou B podáváním směsi indiánských bylin, kde byla Chanca piedra hlavní složkou ,vykázaly slibné výsledky, které byly podpořené dalšími studiemi „in vitro“ a „in vivo“ .

V indické studii z roku 1992 byla prokázána deaktivace hepatitidy B pomocí Chanca piedry „in vitro“. Následující studie „in vivo“ na savcích prokázaly eliminaci hepatitidy B v průběhu 3 - 6 týdnů. Následující studie ohledně užití Chanca piedry při hepatitidě B byly však rozporné, což může souviset s různými použitými botanickými druhy, místem sklizně, výslednou hladinou aktivních látek a standardizací jednotlivých užitých extraktů.
Rozličné následující studie z konce 80-tých a počátku 90-tých let neprokázaly efekt proti hepatitidě B, ale jiné výzkumy prováděné v letech 1990 - 95 indikovaly, že Chanca piedra demonstruje antivirální aktivitu proti hepatitidě B.

Mnohé nedávné výzkumy odhalily antivirální aktivity zasahující proti viru HIV. Japonská výzkumná skupina odhalila vlastnosti inhibice reverzní transkriptázy Chanca piedry proti HIV-1 v roce 1992 s vodným extraktem rostliny.

Bristol-Myers Squibb Pharmaceutical Research Institute izoloval přinejmenším jednu z látek rostliny odpovědných za tuto aktivitu - nová složka byla nazvána nirurisid a byla popsána ve studii roku 1996. K objevení nového léku proti AIDS nebo hepatitidě z Chanca piedry vede ještě dlouhá cesta.

Chanca piedra je šíří svého záběru velmi důležitým bylinným lékem z deštného pralesa a získává si stále větší popularitu mezi bylináři i běžnými lidmi preferujícími přírodní prostředky léčby.  

Významným faktorem je však, že nemá vedlejší účinky a není toxická, jak vyplývá z mnoha klinických studií i mnohaleté zkušenosti tradiční medicíny.

1 komentář:

  1. V první řadě bych zvážila detoxikaci a pak začala :) děkuji za tipy

    OdpovědětVymazat