Hledání:

ARJUNA - Ochránce srdce a cév | exherbis.cz

Terminalia arjuna. Jedná se o 20 až 30 m vysoký tropický strom z čeledi Combretaceae - Vrcholákovité , jehož
domovinou je Indie a Srí Lanka. Roste hustě na březích řek. Má kuželovité listy, ale hlavní, terapeuticky využívanou, částí je kůra. Tradičně se používá v Ajurvédě již po staletí při potížích se srdcem a i moderní výzkumy prokázaly její kardioprotektivní a kardiotonické účinky. Příznivé působení na zdraví člověka bylo prokázáno i v mnoha dalších oblastech., ale srdeční potíže jsou stále hlavní indikací pro použití Arjuny.

V kůře Arjuny jsou hojně obsaženy saponiny, glykosidy, flavonoidy a oligomerní proantokyanidiny, které hrají významnou roli v udržení zdraví srdce a věnčitých tepen. Flavonoidy Arjunon, Arjunolon a luteolin jsou přírodními antioxidanty, které připívají ke zdraví cévního systému, chrání cévy před poškozením a brzdí rozvoj aterosklerozy.

Saponiny obsažené v kůře (Kyseliny Arjunolová a Arjunicová, arjugenin) spolu s glykosidy ( arjunin a arjunetin) zlepšují funkci srdečního svalu a posilují sílu srdečního stahu. Což vede k lepší cirkulaci krve a pomáhá tak předcházet různým typům srdečních onemocnění včetně srdečního selhání. Snižuje bolest při angině pectoris a výskyt edému a snižuje tachykardii - zvýšenu tepovou frekvenci.

Dalším pozitivním účinkem Arjuny je schopnost snižovat hladinu LDL cholesterolu mírným zvyšováním “hodného” HDL cholesterolu, který vychytává nadbytečný LDL cholesterol z krve a transportuje ho zpět do jater k dalšímu využití. Tento účinek způsobuje hlavně ß-sitosterol a kyseliny Arjunicová a Ellagová. Přípravky z Arjuny také snižují krevní tlak.

Díky tomuto komplexnímu působení je kůra z arjuny velmi účinným prostředkem ochrany kardiovaskulárního systému. Srdečním tonikem a stimulantem s anti-ischemickým, diuretickým a tlak i cholesterol snižujícím účinkem.
Je vhodnou prevencí vzniku infarktu, koronárních onemocnění, anginy pectoris a srdečního selhání.

Mimo hlavního, srdce chránícího účinku, se arjuna osvědčuje i u dalších zdravotních potížích. Nejvýznamnější jsou účinky proti stárnutí, kardiotonické, analgetické, antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, antimutagenní, digestivní, diuretické, hypotensní a užívá se i na podporu hubnutí.

Arjuna snižuje emoční stres a snižuje i vyplavování stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, které způsobují ( při dlouhodobbém působení) zdravotní potíže připisované stresu, jako je vysoký krevní tlak, obezita a pod.

Tradiční způsoby použití:
V Ajurvédě se arjuna užívá ráno na lačno ,ve formě mléčného odvaru nebo prášku z kůry.
Standardní dávka pro účely zachování srdečního zdraví se udává 500 mg kůry, užívaná denně ráno na lačno, ale lze ji užít i s jídlem nebo po jídle ( zvláště při potížích se žaludkem je lepší užívat po jídle)
Při srdečním onemocnění lze tuto dávku užívat až třikrát denně po 8 hodinách. Při akutních potížích je ale vždy konzultovat s lékařem.

Arjuna se kombinuje často s Vitánií snodárnou, kdy se zesiluje pžedevším účinek proti srdečnímu stresu a vysokému krevnímu tlaku.
Dále je vhodné arjunu kombinovat s Artyčokem pro snížení vysoké hladiny cholesterolu.
Při přípravě různých domácích léčebných prostředků lze arjunu kombinovat i s kokosovým olejem, mlékem, fenyklem, kurkumou.
Díky poměrně vysokému obsahu tříslovin, může zvýšená konzumace arjuny způsobovat zácpu.

Žádné komentáře:

Okomentovat