Hledání:

Aloisie trojlistá – Sporýš Aloiska | exherbis.cz

Aloisie trojlistá – Sporýš Aloiska | exherbis.cz (Lippia triphylla/ Aloysia triphylla)
Sporýšovité (Verbenaceae)
 
Rod Aloysia zahnuje asi 35 druhů. Nejkrásnější je pravděpodobně aloisie trojlistá, v různých zemích a v literatuře také zvaná „citrónová verbena”. Pochází z Jižní Ameriky, Uruguaye, Argentiny a Chile. Od 17. Století, kdy ji přivezli Španělští mořeplavci, je známa v Evropě, ve Středomoří se běžně pěstuje venku, v chladnějších oblastech pak jako přenosná rostlina v nádobách, protože není příliš otužilá. Podle některých názorů, může, ořezaná a dokonale zakrytá slámou , přezimovat v kořenech i v našich klimatických podmínkách.

Aloisie trojlistá  je cca 2 (ve své domovině až 5) metry vysoký opadavý keř s pruhovanými větvemi, kopinatými, dlouze zašpičatělými listy uspořádanými obvykle v přeslenech po 3. Listy po rozemnutí příjemně voní po citronu. Kvete drobnými květy uspořádanými v latách. 0bvykle mají bílou nebo bledě fialovou nevýrazně dvoupyskovou korunu ve vrcholových řídkých klasech, nebo v paždí listů.
     
Upřednostňuje slunečnou polohu, mírně alkalickou, lehkou a propustnou půdu. Pokud jí pěstujete v nádobě: Musí, po celou zimu stát na světlém a vzdušném místě, kde nemrzne, přičemž postačí teplota 2-5 °C. Obvykle shazuje listy. V zimě potřebuje jen tolik vody, aby půda úplně nevyschla. V létě se musí zalévat vydatně. Před vynesením do zahrady je možné keřík prosvětlit nebo hluboko seříznout a odstříhané části nechat jako řízky zakořenit při 20 °C. Aby se mladé rostliny rozkošatěly, několikrát je zaštipujte. Přezimované exempláře se od jara do konce léta týdně přihnojují. Aloisie bývá často a rychle napadána mšicemi.
Kvete: červen až září
      
Obsahuje zejména silici obsahující citral, limonen,nerol, cineol, ethyl-eugenol, geraniol, dipenten, carvon, linalol, citroneol, alfa a beta pinen, taniny,deriváty kyseliny hydroxyskořicové jako verbascosid, iridoidglykosid verbenalin pouze stopově flavonoidy a to vše jako bioaktivní přírodní látky.
Předmětem sběru a léčebného či kulinářského použití jsou listy, sbírané kdykoli, optimálně však počátkem květu, kolem 9 hodiny dopoledne.
V kuchyni jsou aromatické listy aloisie mnohostranně použitelné, pro svou citronovou vůni se velmi hodí k úpravě ryb.

Léčebné využití: Nálev z Aloisie má antidepresivní, antivirové, antibakteriální , adstringentní, sedativní, tonizační, karminativní, relaxační, digestivní, detoxikační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky. 
Aloisie má mírné uklidňující působení, tlumí překrvení nosní sliznice, léčí zanícenou sliznici průdušek, zlepšuje trávení, odstraňuje žaludeční křeče a nadýmáni. Používá se k léčbě bušení srdce (tachykardie) při rozrušení a neklidu, dále k při žaludečním nebo dvanácterníkovém vředu. Je velmi nápomocná při léčbě kašle, zánětu průdušek a formou proplachů či inhalace ulevuje při rýmě ať akutní, tak chronické. 
Další oblastí, kde Aloisie pomáhá jsou různé formy střevní a žaludeční dyspepsie, včetně pocitu ošklivosti s nucením na zvracení.
Nejčastěji se používá nálev, případně tinktura. Pití čaje z Aloisie zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu, tachykardie, napomáhá regenerovat a ochraňovat buňky. Pomáhá při slabé menstruaci a v menopauze.
Zevně lze připravit odvar z listů Aloisie, který omezuje množení plísně Candida albicans a bakterie Escherichia coli.a tak působí jako přírodní antimykotikum a antibiotikum je proto vhodný pro celkové a sedací koupele či koupele nohou..
Sušenou bylinu můžete zakoupit zde:

Čerstvé listy lze (díky antimykotické a antibiotické schopnosti) použít na nehojící se a zahnisané rány
Odvar z Aloisie také obsahuje geraniol, který působí jako účinný přírodní repelent proti komárům .
Esenciální olej se používá v kosmetice, při výrobě domácí kosmetiky lze použít Aloiskový olej v kombinaci s tinkturou na váčky pod očima, případně jiné otoky v oblasti očí.
Z Aloisie připravený čaj je velmi osvěžující a lahodný s nádechem exotiky a hodí se pro každou příležitost.
Podle čínské medicíny čaj z listů Aloisie harmonizuje meridián jater, tří zářičů, řídící, jinový patní a zářič žaludku.

2 komentáře:

  1. Používám s Artyčokem na snížení cholesterolu a mohla jsem přestat užívat tablety na snížení cholesterolu.Krevní testy mám v normě

    OdpovědětVymazat
  2. Mám zkušenosti a jako antioxidant ho mohu rozhodně doporučit

    OdpovědětVymazat