Hledání:

Muňa Muňa - Přírodní antibiotikum | exherbis.cz

Muňa Muňa - Přírodní antibiotikum | exherbis.cz (Minthostachys setosa)                                         
                                                                               
Keř rostoucí v Peru na suchých kamenitých  stráních v nadmořských výškách 2.700 – 3.400 m ,  dorůstá výšky až 2 metry . Má lehce ochmýřenou lodyhu, elipsovité listy dlouhé 1-5 cm. Na koncích větviček jsou umístěna hustá květenství malých bílých květů . Rostlina velmi příjemně , mentolově voní. Poprvé byla popsána již v XVII století
                                               
Muňa - Muňa
Obsahové látky: Flavony, mentolové silice: mentol a jeho estery, menton, mentofuran, isomenton, pulegon, karyofylon, karvakrilacetát, spatilenon, limonen; pryskyřice, terpineol, terpeny: geraniol, cineol a linalol, isoamilický alkohol, třísloviny, Ca, P, vitamin B1.
                                                               
V Peru je uznávána jako přírodní antibiotikum. Obsažené látky mají účinky antibakteriální, antiseptické, analgetické, antitussické, bronchodilatační, spasmolytické, antibakteriální, protizánětlivé, mírní kašel – usnadňuje vykašlávání, a působí proti bolesti, horečce a zánětům. Užívá se při zánětech vedlejších dutin nosních , bronchitidách, astma, kašli, zánětu průdušek, nachlazení a chřipce. Pomáhá trávení, ulevuje  při chronických zánětech a bakteriálních infekcích trávicího traktu. 

Muňa Muňa
Působí  proti průjmům,  parazitům  a  nadýmání. Je vhodné ji použít o při infekcích močových cest , zánětech ledvin a  kloubních zánětech.
Vnější obklady léčí plísňová onemocnění a ničí cizopasníky, např. svrab. Posiluje  organizmus a zbavuje ho případných parazitů – v kombinaci se šalvějí ,virů a bakterií.

Další možné použití : Velmi populární je domorodý recept pro celkové osvěžení , kdy se nápoj podává spolu s citrónovou nebo limetkovou šťávou. Sušené lístky se díky obsahu éterických olejů používají k aromatizaci potravin. Bylinu, pro její insekticidní a larvicidní účinek, používají indiáni při ochraně uskladněné zeleniny (nejčastěji brambor) proti škůdcům.
Dávkování a způsob přípravy: 1 lžíci bylinky zalít 1 litrem studené vody a nechat povařit 5 minut. 

Muňa Muňa
Odcedit. Pít 3x denně sklenku (cca. 200 ml) odvaru. Nepřekračovat doporučené denní dávkování. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, dětem do 3 let. Nenahrazuje pestrou stravu. 
Koupit ji můžete Zde:

V jižních Andách se uskutečnila řada pokusů esenciálním olejem z byliny. Prováděli je převážně veterináři např.: studie efektu oleje na kontrolu ektoparasitů různých druhů zvířat. Mimo popsané účinné látky vlastní čeledi hluchavkovitých byl nalezen pulegon, známý také jako pulegonový olej a jsou uváděny případy intoxikací při silném abusu jako abortivum. U přítomných esenciálních olejů byly popisovány mutagenní aktivity, především pak u lymfoblastů AHH-1.

Kontraindikace: Nejsou popisovány

Vedlejší účinky:  Obsah pulegonu vylučuje užití těhotnými ženami (abortivní efekt).

Žádné komentáře:

Okomentovat