Hledání:

Bakopa drobnolistá - Pozornost a koncentrace | exherbis.cz

Bakopa drobnolistá - Pozornost a koncentrace | exherbis.cz
(Bacopa monnieri) – BRAHMI

Bakopa drobnolistá je rovněž známá jako vodní Yzop. Vyskytuje se obvykle v tropických a subtropických bažinatých krajinách a mělkých rybnících. Jejím domovem je Indie a Srí Lanka, ale zdomácněla například i v Australii a na Floridě.

Je to malá plazivá rostlinka. Má zelené stonky, dorůstající až 30 cm, které nosí silné, vodnaté, oválné lístky. Jeden list doroste 5 – 25 mm do délky, a šířka se obvykle pohybuje do 8 mm. Okvětních lístků je čtyři až pět. 
Tučné lístky rostou naproti sobě. Obsahuje saponiny, alkaloidy a flavonoidy.
Nejčastěji se používá k podpoře kognitivních tedy poznávacích funkcí. Udržujete aktivitu v mozkových buňkách, zlepšuje paměť, mentální jasnost. Krom svých nootropických vlastností, působí rovněž jako nervinum, mírný prostředek proti záškubům a křečím. Mírně stimuluje činnost štítné žlázy a může omezovat epileptické záchvaty.
Povzbuzuje paměť a soustředění, zmírňuje úzkost a zpomaluje rozvoj Alzheimerovy choroby a pomáhá a dětem a dospělým trpícím poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou ADHD. Pro tento účel je vhodná kombinace s hlohem a bazalkou.
Přispívá k procesu učení a zapamatování, zlepšuje výkon řeči a představivosti. Udrží vaši pozornost, přispěje k rychlosti myšlení a pochopení předkládaných informací. Momentálně se ukazuje jako jeden z nejlepších přípravků na zlepšení duševních schopností.
Laboratorní studie na potkanech naznačují, že bacopa zvyšuje kapacitu paměti. Taktéž ztráta paměti u myší vyvolaná většími dávkami diazepamu, byla bacopou monniery odstraněna a myši se opět začali orientovat v bludišti . Další studie ukazují zlepšení duševních činností. V jedné z posledních studií na 98 zdravých lidech nad 55let bacopa monniery výrazně zlepšila paměť, získáním a udržení informací po delší dobu.

Známé jsou účinky brahmi jako antioxidantu, schopného pročišťovat naše tělo. Tradičně se také uživá na potíže spojené s žlučníkem.
Způsoby užití:
Tinktura 30 – 50 kapek 3 x denně
Nálev: 1 lžíci sušené byliny zalít 250 ml horké vody a nechat 40 minut louhovat, pít 2 x denně.
Vhodná je kombinace s třezalkou tečkovanou, jinanem dvoulaločným a tulsi (bazalkou posvátnou)
V případě užívání byliny v podobě sušeného prášku, podáváme jednu vrchovatou čajovou lžičku ráno a večer. Pár minut necháme sušenou drogu nasáknout vodou (cca 100 ml) a poté důkladně rozmícháme a vypijeme.

Sušenou práškovanou bylinu můžete zakoupit zde:


Je zajímavé, že Brahmi lze konzumovat i za stavu syrového. Brahmi je možné použít jako koření, samozřejmě v přiměřeném množství, při vaření oblíbených pokrmů. Vašemu jídlu dodá hořkou chuť. Bakopu lze vychutnat i jako lehký posyp na váš chléb namazaný máslem, či přísadu do různých pomazánek.

Nejsou známé žádné kontraindikace
Interakce: Studie ukázaly, že zmírňuje hepatotoxický a neurotoxický účinek morfinu. Pročišťuje i mysl zastřenou používáním antiepileptika fenytoinu.
Zajímavost
Bakopu, můžeme pěstovat i doma, jako pokojovou rostlinu, nejlépe v závěsných květnících, či květináčích. Když začíná dorůstat svých obvyklých rozměrů, vytváří nám v bytě krásný chuchvalec zeleně s drobnými kvítky. Rozmnožuje se především řízky, popřípadě lze i semeny. Kvete od června do září. Plodem jsou tobolky.
Má ráda světlá a vlhká místa. Této bylině vyhovuje i polostín, ale musí se dbát na pravidelné zalévání. Vždy je lepší zalévat rovnoměrně, ale pravidelně. Oblíbená zemina pro Brahmi, obsahuje dostatečné množství humusu. Při hnojení 2x do roka zvolte tekuté hnojivo bohaté na železo a při zazimování dbejte na to, aby rostlinka byla na světlém místě, kde se teplota pohybuje kolem 10 °C. Při zazimovaní, těsně po odkvětu, ji zastříhněte na výšku zhruba 20 cm.

Žádné komentáře:

Okomentovat