Hledání:

Albicie hedvábná - podpora CNS | exherbis.cz

Albicie hedvábná - podpora CNS | exherbis.cz (Albizia julibrissin) - He Huan Hua
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité    
 
Rozšíření: Oblast od Íránu a Ázerbajdžánu až po severní Barmu, Čínu, Koreu a Japonsko. V současnosti se pěstuje v mnoha teplých oblastech celého světa, hojně se vysazuje například i v celém Středozemí a na jihu USA.
Popis: Opadavý strom, který dorůstá i přes 10 m výšky. Má rozložitou korunu, letorosty jsou zelené, hranaté, hladké. Kůra kmene šedá a brázditá. Listy až 25 cm dlouhé, 2krát sudozpeřené, s 8–15 páry lístků, z nichž se každý skládá z dalších 15–30 párů lístků. Tyto lístky se na noc a při vysokých teplotách skládají. Květenství terminální, tvořené mnoha dlouze stopkatými hlávkami. Střední květy hlávek jsou oboupohlavné, okrajové samčí.

 Na květu jsou nápadné růžové, různě rozložené tyčinky s nitkami. Plodem je 10–20 cm dlouhý lusk. Pochází ze subtropických částí Asie, Japonska a Číny. Patří do čeledi bobovité (Fabaceae) Podčeleď: Mimosoideae ( v minulosti byla řazena mezi citlivkovité (Mimosaceae)). 
Je známá pro dekorativní, velmi jemné zpeřené listy, zajímavý květ i celkově malebný růst. Má dvakrát zpeřené listy, které jsou při rašení žlutozelené, později vínové až čokoládově hnědé barvy. Kvete od července do září, její poupata jsou zeleno-žlutá, kulovitá. Jemné, vláknité květy jsou červené hlávky s velkým množstvím výrazných tyčinek na koncích nafialovělých. Kůra se sklízí na jaře a koncem léta se suší pro pozdější použití.

Obsahuje:  saponiny, glykosidy kyseliny albigenové, kyselinu echinocystovou.

 
Odvar z květu Albície obsahuje obrovské množství endemických látek, jenž přímo ovlivňují CNS (centrální nervový systém). Proto je využívána při stavech úzkosti a pozitivně ovlivňuje reakci organismu na stres. V Tradiční čínské medicíně je pro tuto vlastnost užívána po staletí. Albicie velmi dobře působí jako uvolňující prostředek při nespavosti, podrážděnosti, ale užívá se též ve směsích na posílení paměti. Velmi dobře podporuje správnou odezvu organismu na pourazové hluboké bolesti, zlomeniny a podvrtnutí.  Přiznivě působí proti vzniku otoků a odstraňuje je. Albície je tradičně využívána k tlumení bolesti.

Albície
V poslední době je pro své léčebné vlastnosti v centru zájmu nejrůznějších vědeckých týmů. Bylo zjištěno, že má antidepresivní účinky, s největší pravděpodobností zprostředkován přes 5-HT1A receptory.
Sušený květ můžete zakoupit zde:
 
Užívání: 1x denně 1,5g (1 malá čajová lžička) dáme do 200ml studené vody a cca 15 min. vaříme (v případě potřeby dolijeme vodu).

27.6.2017

Žádné komentáře:

Okomentovat