Hledání:

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) | exherbis.cz

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) Tulsi| exherbis.cz

Tulsi
V sanskrtu se nazývá Tulsi – „ ten, jemuž se nikdo nevyrovná „
Anglicky : Holy basil
Je zasvěcena hinduistickému božstvu Višnuovi
Mimořádný druh bazalky je tropická rostlina původem z Indie. Hojně roste v Surinamu. Má nepřekonatelnou pronikavou hřebíčkovo - skořicovou vůní. Pěstuje jako léčivá kořeninová a posvátná rostlina. Lístky se používají jako koření do sladkých jídel, ovocných salátů a exotických omáček, nápojů. Tento druh bazalky je víceletý, rostliny přezimujeme snadno na chladném a světlém místě. Tulsi je bazalka, která okouzlí nejen milovníky Orientu.
Je to jednoletá až víceletá bylina dorůstající výšky až jednoho metru s lodyhou vzpřímenou, rozvětvenou a u báze dřevnatějící. Listy jsou eliptické až vejčité, chlupaté a na okrajích pilovité, jejich barva je rozmanitá: od světle zelené po tmavě červenou.
Popis sběru:

Sklízí se celá nať, nejlépe v srpnu. Suší se ve stínu při teplotách do 30 stupňů Celsia.

  V nabídce máme sezónně i semínka a sazenice nebo celoročně koření.

Užívaná část: Nať.
Tulsi

Účinné látky:
Droga obsahuje eugenol, beta-caryophyllen, bornylacetát, beta-elemen, methyleugenol, neral, beta-pinen, camphen, alfa-pinen, ursolové kyseliny, campesterol, cholesterol, stigmasterol, beta-sitosterol a polysacharidy.
Bylina patří mezi tzv. Adaptogeny – byliny zvyšující odolnost organismu .

Kromě náboženského významu, má zásadní význam léčivý vycházející zvláště ze zkušeností  ájurvédské medicíny.  Čaj z bazalky posvátné působí dobře na žaludek, podporuje vylučování žluče, snižuje horečku a uklidňuje. Má baktericidní  a antivirotické účinky, které se využívají při léčbě zažívacího ústrojí. Používá se při nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, zánětech ledvin a zánětech močového měchýře. Byla prokázána i určitá účinnost při léčení rakoviny. Snižuje hladinu krevního cukru a působí imunomodulačně – normalizuje imunitní reakce organismu, proti stresu, analgeticky a antipyreticky. Vykazuje i radioprotektivní a antitumorózní účinky a snižuje krevní tlak. Nálev se užívá při nadměrném zahlenění  průdušek, protože podporuje vykašlávání . Působí  jako mozkový stimulant při poruchách pozornosti, zjasňuje myšlení a pozitivně ovlivňuje depresivní stavy. 
Sušenou bylinu můžete zakoupit zde: 

Tulsi
Šťáva z listů nebo odvar léčí katar horních cest dýchacích, prochladnutí, ale i choroby jater. V thajské kuchyni se uplatnila jako koření do salátů, omáček a masových jídel.
Její silice se využívá v parfumérii.
Pro potenciálně škodlivý vliv na embrya se doporučuje neužívat Bazalku posvátnou v těhotenství .
Zvýšení m enzymatické aktivity může také urychlovat eliminaci některých léků z organismu.
Bazalka posvátná otevírá naše srdce a zajišťuje tak přízeň božstev, čistí auru. Ochraňuje proti negativním silám, říká se jí "zabíječ démonů". Souvisí s elementem země a s Martem.


Žádné komentáře:

Okomentovat