Hledání:

WIRA WIRA - Proti virům i bakteriím | exherbis.cz

WIRA WIRA - Proti virům i bakteriím | exherbis.cz (Gnaphalium graveolens (vira vira Mold.)
 
WIRA WIRA je druh horské protěže z čeledi hvězdnicovitých. Drobná peruánská horská bylina, která dosahuje výšky 20 - 40 cm. Nalézt ji můžeme na vlhkých až vodnatých místech jihoamerických And  s nadmořskou výškou 3500 m.  Celá rostlina je pokrytá bělavým chmýřím. Světlešedozelená až žlutavě zabarvená rostlinka má žluté kvítky. Některé zdroje uvádí užití druhu Gnaphalium graveolens ssp. viravira Mold. resp. Gnaphalium viravira Mold. (hlavně v oblastech okolo Cuzca), jiné zase pod názvem WiraWira druh Gnaphalium dombeyanum D.C. (převážně z okolí Arequipy).
                       
V tradičním nativním léčitelství horských indiánských kmenů je etnobotanicky používána k léčbám katarů sliznic krku, dýchacích cest, při nachlazení, rýmě , kašli a podobných obtížích. Pro svou specifickou, lehce nahořklou, příjemnou chuť je vyhledávaným nápojem zvláště v chladnějším počasí
 
Obsahové  látky:  Taniny, slizy, alkaloidy, triterpeny, steroly, betasitosterol, glukosidy, antrakinony, flavony, chalkony, diterpenické labdeny a gnaphaleny, kterým jsou připisovány zklidňující účinky působící především na sliznice dýchacích cest, krku a nosu, které uvolňují při jejich ucpání.
.
Vlastnosti: antiastmatický, spasmolytický, sklidňující, antivirové, antibakteriální,
                                     
Hlavní použití: - odvar z byliny se používá především při katarech sliznic krku, dýchacích cest - při nachlazení, rýmě, kašli - pomáhá snižovat otoky dýchacích cest, horečku - tlumí kašel V kombinaci s Muňou je v tomto období ideálním prostředkem při fytoterapii rýmy, i jako preventivní prostředek.
Odvar má příjemnou chuť a lahodné aroma.


 
Dávkování a způsob přípravy: 1 lžíci sušené byliny (3-5g) do 1 litru studené vody a nechat vařit na mírném ohni 5 minut. Odcedit a pít 3x denně sklenku odvaru.
Nedoporučuje se těhotným, kojícím ženám, dětem do 3 let. Nepřekračovat doporučené denní dávkování. Nenahrazuje pestrou stravu. Skladovat v suchu a temnu, mimo dosahu dětí.

Kontraindikace: Nejsou popsány.
Vedlejší účinky: Obsahové látky mohou u zvláště citlivých jedinců zapřičinit alergickou reakci.
  
Produktty obsahující Wira Wira:


Žádné komentáře:

Okomentovat