Hledání:

Eleuterokok ostnitý - síla a odolnost ze Sibiře | exherbis.cz

Eleuterokok ostnitý - síla a odolnost ze Sibiře | exherbis.cz
Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) je obvykle 1,5 - 3m vysoký, ostnatý, vytrvalý, opadavý, mrazuvzdorný keř z čeledi aralkovitých - Araliaceae , kterému se pro léčivé účinky jeho kořenů a místo původu přezdívá "Sibiřský ženšen". 
Jeho bohatě rozvinutý spletitý kořenový systém je uložen ve svrchních vrstvách půdy a dosahuje délky až 30 metrů. Kořeny mají šířku asi jen 1,5 cm . Díky uložení kořenů, je jejich sklizeň relativně snadná. V nadzemní části vyrůstá několik stonků s tenkou světlešedou kůrou které se v horní části větví.
Stonky a mladé větve jsou hustě porostlé křehkými ostny se špičkou skloněnou dolů. Řapíkaté, tři až pětičetně dlanitě složené zubaté listy mají klínovitou bázi a špičatý vrchol, a výraznou žilnatinu.
Malé, stopkaté květy rostou na koncích některých větví v jednoduchých okolících. Jednotlivá květenství jsou složená ze samčích i samičích květůT. Samčí jsou zpravidla nafialovělé a samičí nažloutlé. Eleutherokok kvete obvykle v červenci a srpnu.
Souplodí nejedlých bobulí obsahuje 3 až 8 mm velká semena, která klíčí obvykle až po stratifikaci druhým rokem, mladé rostliny ze semen kvetou nejdříve ve 3 létech. Eleutherokok lze množit i vegetativně - odkopnutými kořeny.

Přirozeně se porosty Eleuterokoku vyskytují na Sibiři. Primorském, Chabarovském kraji, na Sachalinu a v Amurské oblasti. Má rád smíšené i jehličnanté lesy, vlhčí stanoviště a slunná místa, hlavně v zaplavovaných územích.
Vyskytuje se i na severovýchodě Číny, v Japonsku a na korejském poloostrově. Je to celkem nenáročná rostlina, která toleruje půdy hlinité, písčité nebo jílovité, kyselé i alkalické i s ty s nízkým obsahem živin.

Hlavními účinnými látkami jsou tzv. Eleutherosidy, které jsou obsaženy v kořenech i listech, v listech jich je dokonce více než v kořenech, které se pro léčebné účely užívají přednostně.
Dále obsahuje polysacharidy a pektiny, flavonoidy, saponiny a značné množství minerálních látek: hlavně draslík, fosfor, vápník, dále železo, selen, hořčík, mangan a zinek.
Až do 50. let 20. století nepatřila tato rostlina tradiční čínské medicíny mezi západní medicínou akceptovaný druh. Ve staré číně se o ní tvrdilo, že umožňuje “ chromému okamžitě chodit. Doporučoval se hlavně na posílení svalů a šlach a ke zvýšení celkové životní vitality.
Západní medicína Eleuterokok objevila až na základě studijí , které probíhaly v tehdejším Sovětském svazu, kdy se hledala levnější a dostupnější alternativa nedostatkového pravého ženšenu.
Klinické studie prokázaly, že Eleutherokok zmírňuje projevy srdeční angíny, snižuje hladinu LDL cholesterolu a triacylglyceridů.Použití při vysokém krevním tlaku je rozporné, některé výsledky ukazují přínost u vysokého tlaku způsobeného stresem , zvláště pokud je aplikován v kombinaci se srdečníkem obecným. Při vysokém krevním tlaku způsobeném jinými příčinami je naopak Eleutherokok kontraindikován. Pokud tedy trpíte vysokým krevním tlakem je na místě opatrnost a případná kontrola lékařem.
Významný je i imunostimulační účinek eleutherokoku, pravidelným užíváním se snižuje četnost rýmy a dalších infekčních onemocnění. Eleutherokok zvyšuje houževnatost. odolnost a výdrž - posiluje činost mitochondrií a urychluje regeneraci po fyzické námaze, včetně sportovní.
Eleutherokok má prokázané adaptogenní účinky a tak zvyšuje odolnost organismu a normalizuje stresovou reakci. S úspěchem se podává vystresovaným osobám, lidem s poruchami pozornosti, ADHD a chronickým únavovým syndromem. Velmi vhodný je při rekonvalescenci po infenčních onemocněních, operaci, tuberkoloze apod.
Snižuje hladinu cukru v krvi, což se využívá při fytoterapii diabetu.
Zvyšuje prokrvení srdečního svalu , působí proti vzniku a rozvoji aterosklerozy a kardiovaskulárních chorob obecně.
Stimulační působení na CNS včetně zlepšení zásobování mozku kyslíkem snižuje riziko náhlé mozkové příhody, tlumí neurastenii a rozvoj nervových poruch.
Stimuluje a povzbuzuje štítnou žlázu. Studie prokázaly i protirakovinné působení. Zvláště u některých typů rakoviny. Např. Erlichův karcinom. Brání rozšíření metastáz a stimuluje protinádorovou aktivitu bílých krvinek. Celkově zlepšuje subjektivní i objektivní stav pacientů s rakovinou. Snižuje toxicitu mnoha léků a zlepšuje stav po chemoterapii nebo ozařování.
Zevně se s úspěchem užívá v přípravcích na ekzémy a k léčbě lupenky.

Použití je kontraindikováno při akutních infekčních nemocech, v období následujícím krátce po infarktu myokardu, při patologicky zvýšeném krevním tlaku, roztroušené skleroze , hypoglykemii apod. Také se nedoporučuje pro použití během těhotenství, kojení a dětem do 12 let.

Interakce s léky: jako stimulant CNS je antagonista léků, které tlumí centrální nervový systém (barbituráty, anxiolytika, antiepileptika, a další). Zvyšuje účinek antibiotik na bázi hub ( koncovka - mycin)
Běžný způsob použití včetně dávkování:
Tinktura : 10 - 25 kapek (podle hmotnosti a osobní snášenlivosti) 2 - 3 x denně.
Vodný výluh - můžete použít nálev 1 lžíci zalít 300 ml vroucí vody a nechat 15 minut louhovat, pro vyšší účinek si můžete připravit odvar 1 lžíci zalít 500 ml vody, přivést k varu a vařit 5 minut. Nechat odstát a užívejte rozdělené do 3 dávek během dne. Vzhledem k pozbuzujícímu účinku se nedoporučuje užívat večer a před spaním.

Na trhu je k dispozici mnoho přípraků s obsahem eleuterokoku, sušený kořen v různých podobách je ke koupi také v našem e-shopu. www.exherbis.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat