Hledání:

Catuaba - přírodní elixír lásky a plodnosti | exherbis.cz

Catuaba - přírodní elixír lásky a plodnosti | exherbis.cz

CATUABA 

Erythroxylum catuaba

Je známa pod názvy: Catuaba, cataguá, chuchuhuasha, tatuaba, pau de reposta, caramuru, Piratançara - zvaná též malá catuaba.
Užitná část: Kůra

Erythroxylum catuaba je jihoamerický menší strom dorůstající cca 5 m výšky se silným  provazovitým kmenem, košatou korunou, která kvete malými žlutými nebo oranžovými květy dozrávajícími v malé oválné, tmavě žluté a nejedlé plody.
Hojně roste v severní Brazílii v oblastech Amazon, Para, Pernambuco, Bahia, Maranhao a Alagoas. Obecně preferuje vlhkou půdu a slunečné místo.
Patří k čeledi Erythroxylaceae, kde jsou zastoupeny i některé druhy, které jsou zdrojem kokainu. Catuaba však žádné aktivní kokainové alkaloidy neobsahuje.
Někdy se můžete setkat s použitím názvu Catuaba i pro rostinu Trichilia catigua - tzv. “Velká catuaba” Která patří k úplně jinému druhu - čeledi Zederachovité, dorůstá 6-10 m, má krémově zbarvené květy a v Brazílii je označována jako catiguá nebo angelim-rosa. Oba druhy se používají v brazilské ethnomedicíne zaměnitelně a za stejných podmínek.
Dlouhá tradice použití catuaby je spojena hlavně s jejími afrodisiakálními účinky. Traduje se, že prvními, kdo objevili tuto mimimořádnou vlastnost, byli brazilští indiáni kmene Tupi, kteří na oslavu jejích účinků, složili mnoho písní opěvujících její účinky na plodnost a sexuální apetenci. Kůra Catuaby se zde používá po generace a je ze všech brazilských afrodiziakálních rostlin nejznámější.
Dnes je catuaba v Brazílii ceněna i pro její pozitivní účinky na centrální nervový systém a je považována za stimulant s afrodiziakálními vlastnostmi.
Odvar z kůry je používán při impotenci, nedostatku libida, nervozitě, neurastenii, potížích s pamětí a sexuální nedostatečnosti. Podle brazilských lékařů funguje catuaba jako stimulant nervového systému a především při funkční impotencí mužských pohlavních orgánů. Jedná se o bezpečné afrodiziakum, jehož používání nedoprovází žádné známé vedlejší účinky.
V Brazílii je považován za afrodiziakum s "prokázanou účinností"a dále za prostředek k léčbě impotence, a různých druhů nervového rozrušení včetně nespavosti a bolesti související s centrálním nervovým systémem.
V evropském bylinném lékařství je Catuaba aplikována jako afrodiziakum a mozkový a nervový stimulant. Stejným způsobem doporučují catuabu i bylinkáři a lékaři ve spojených státech .
Catuaba se osvědčuje i při celkovém vyčerpání, únavě, vysokém krevním tlaku a špatné paměti.
Podle Michaela van Stratena, známého britského herbalisty je catuaba přínosným afrodisiakem pro muže i ženy, ačkoli nejpozoruhodnějších výsledků je dosahováno v oblasti mužské impotence Příznivým faktem je, že nejsou hlášeny a popisovány nežádoucí vedlejší účinky, ani při dlouhodobém užívání.

Mezi hlavní aktivní složky catuaby patří alkaloidy, třísloviny, aromatické oleje a mastné pryskyřice, fytosteroly, cyklolignany, sequiterpeny, flavonoidy a steroidy. Byl zjištěn i obsah alkaloidu yohimbinu, směsi flavalignanů, včetně chinovníkových.

Některé výzkumy signalizují i antibakteriální, cytotoxické vlastnosti (tzv. Cytostatika) Jedinými dokumentovanými vedlejšími účinky jsou erotické sny a zvýšená sexuální touha.
Klinické studie ( na myších, potkanech a pod.) zjistili antibakteriální a antivirotické vlastnosti Catuaby.
Studie z roku 1992 ukázala, že extrakt z Erythoxlyum catuaba byl účinný při ochraně myší před smrtícími infekcemi Escherichia coli a Staphlococcus aureus a že dochází i k významné inhibici viru HIV a zbrždění jeho absorbce do buněk, což veded vědce ke zkoumání potenciálu Catuaby k léčbě sekundárních infekcí u pacientů s HIV.
V roce 2002 byl v USA udělen patent skupině brazilských vědců za extrakt z kůry catuaby (Trichilia catigua), který se týkal studií prováděných na zvířatech, které prokázaly vazodilatační, vasorelaxační a analgetický účinek. Další studie - in vivo z roku 1997 prokazovala i analgetický účinek kůry Catuaby.
Většina populace ji však vyhledává, právě pro její afrodisiakální efekt, schopnost zvyšovat sexuální aktivitu a libido u mužů i u žen.


Produkty obsahující Catuabu:

Potvrzené vlastnosti a účinky: Analgetikum - proti bolesti antibakteriální, antivirový - proti bakteriím a virům Afrodiziakální - podpora libida a sexuální výkonosti stimulant centrálníno nervového systému - podpora paměti a koncentrace vazodilatační činidlo, vasorelaxant - uvolnění a rozšíření cév Hlavní účinky Další účinky Zvyšuje libido odstraňuje bolest Uklidňuje nervy antibakteriální Mírní úzkost antivirotický Rozšiřuje a uvolňuje cévy Běžné dávkování - kůra Nálev: 1 šálek 1-3 x denně Tinktura: 2-3 ml 2 x denně Prášek/kapsle: 0,75 - 1 g 2 x denně Obvyklé použití a dávkování: V Brazílii se nejčastěji používá nálev tzv. Kůrový čaj a alkoholová tinktura. V dalších oblastech se užívá i práškovaná kůra - samostatně a či v kapslích nebo 5 minut vařený odvar z kůry, který obsahuje více taninů a má silnější svíravý účinek. Alkoholová tinktura naopak má vyší obsah alkaloidů, které se ve vodě nerozpouští. Prášek resp. Kapsle obsahují komplexní skladbu látek, ze které si organismu vezme vše potřebné. Kontraindikace: Nejsou známy. Interakce s léčivými přípravky: Nejsou známy. Vzhledem k tomu, že neexistují kvalifikované výzkumy o působení catuaby v těhotenství a při laktaci - nedoporučuje se její používání těhotným a kojícím ženám a ani dětem.
Výběr obsahových látek v Catuabě (Erythroxylum catuaba)   

 

Calamenene, 7,14-dihydroxy
Sesquiterpen
Calamenene, 14-nor: 7-hydroxy-1-oxo
Sesquiterpen
Cinchonain I-A
Flavonoid
Cinchonain I-B
Flavonoid
Daucosterol
Steroid
Yohimbine
Alkaloid


Použití kůry

Zdokumentované použití v ethnomedicíně

Typ
Amazonie
 Jako mužský hormon stimulující mužské orgány, používaný
při  impotenci, ke stimulaci nervového systému a zvýšení mužského
libida. Používá se obecně při únavě, celkové slabosti a nervovém vyčerpání.
Vnitřně nálev
Amazonie
 Traduje se, že je vynikající pro mužské reprodukční orgány,
pro zvýšení krevního oběhu a libida. Stimuluje nervový systém a mozek
a používá se při impotenci.
Vnitřně nálev
Brazilie
 Používá se jako mozkový a nervový stimulant a afrodiziakum pro ženy. Používá se při sexuální slabosti, mužské impotenci, nervové slabosti a vyčerpání.
Vnitřně nálev
Brazilie
 Používá se k stimulaci nervového systému, jako tonikum pro genitálie,
při funkční impotenci, jako afrodiziakum a sexuální stimulant.
Traduje se, že zvyšuje sexuální touhu a způsobuje erotické sny.
Vnitřně nálev
Brazilie
 Používá se při sexuální impotenci, pro posilování nervového systému,
při neurastenii, hypochondrii, nespavosti, náladovosti, jako stimulant a afrodiziakum.
Vnitřně všechny formy
Brazilie
 Používá tonikum jako energický stimulant nervového systému, jako afrodiziakum při sexuální impotenci, při nespavosti z rozrušení,
nervozitě, neurastenii, zapomínání, výpadcích paměti a sexuální frigiditě.
Vnitřně lihová tinktura
Peru
 Při rakovině kůže
Zevně různé formy
USA
 Používá se jako tonikum a posilovač nervového systému, při
komplexní únavě, neklidném spánku a nespavosti z hypertenze,
při potížích s pamětí. Užívá se jako tonikum pro mužské orgány,
při impotenci a jako mužské afrodiziakum.
Vnitřně všechny formy
USA
Při impotenci, jako tonikum nervového systému a při extrémní
únavě.
Vnitřně tinktura


1 komentář: