Hledání:

Aloe Kapská - Zácpa a záněty | exherbis.cz

Aloe Kapská - Zácpa a záněty | exherbis.cz (Aloe capensis)
Čeleď: Liliovité
Významné obsahové látky: Antrachinony známé jako aloin, pryskyřice. 
                 
Aloe jsou jedny z nejstarších léčivých rostlin na Zemi. Kaktusovitá rostlina je domácí v jižní Africe, ale pěstuje se dnes v mnoha oblastech od Jižní Ameriky až po Indii. Její listy obsahují šťávu, která poskytuje lesklou hnědou až černou pryskyřici. obsahující látku zvanou aloin. Ten má projímavý účinek uplatnitelný u poruch trávení komplikovaných zácpou. Dále obsahuje emodin, který má mimo projímavých určité protizánětlivé a protibakteriální účinky. Aloin a emodin použitý zevně působí jako přirozené absorbéry ultrafialového záření a lze jich použít jako ochranných látek proti nežádoucím účinkům slunečního záření.
                                 
Aloe kapská patří k nejspolehlivějším projímavým prostředkům. Působí v tlustém střevě, účinek nastupuje 8 hodin po prvním podání. Používá se především při chronických zácpách, které nereagují na jiné terapie, spolu s různými rostlinami (např. andělika, hořec, reveň aj.) bývá součástí čajových směsí upravujících poruchy zažívání.
 Vyšší dávky vyvolávají prokrvení pánevní oblasti, proto se čaje s obsahem aloe nemají užívat u poruch funkce ledvin, u hemeroidů, u žaludečních a dvanácterníkových vředů, při neurastenii, při menstruaci, při gynekologických potížích, v těhotenství a při kojení. Aloe kapská má také choleretické účinky (podporuje sekreci žluče) a je vhodná na podporu funkce jater Ve velmi malých dávkách podporuje trávení a chuť k jídlu (významné při nechutenství) přičemž nemá projímavé účinky. Aloe účinně odstraňuje nepříjemné pocity plnosti a nadýmání a pomáhá při pálení žáhy 
Podporuje správnou odezvu organismu na zánět žaludku, střev, kloubů Aloe kapská působí též pozitivně na imunitní systém a slinivku, pomáhá správné odezvě organismu na infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu - značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy - Candidy albicans Je zaznamenán pozitivní vliv vnitřního užívání aloe kapské na zlepšení stavu pokožky, zejména při kožních zánětech, ekzémech, lupénce a dalších kožních obtížích.
Nejvýznamnější zjištění o účincích aloe byla publikována v odborném časopise Japanese Journal of Cancer Research. Nedávné výzkumy ukazují, že zejména díky obsahu tzv. lektinů a emodinu je aloe schopna zpomalovat růst a nekontrolovatelné dělení buněk. Pozitvní odezva organismu byla zjištěna také při viru HIV. 
Pryskyřici můžete zakoupit zde:

Tradiční užití: Pryskyřici rozdrtíme dáme na špičku nože a rozmícháme ve vlažné vodě. Surovina pro přípravu bylinného čaje – nálevu
Hlavní použití: Droga je tradičně používána při zácpě z ochablosti střev a při potlačené menstruaci. Projímavé účinky jsou silnější než u senových lusků. Nižší dávky snižují hladinu krevního cukru aniž by měly projímavý účinek.
Kontraindikace :Kontraindikací jsou hemeroidy a onemocnění ledvin. Aloe by neměla být použita při obstrukci střev, břišních bolestech, nevolností nebo zvracení.
V těhotenství a době kojení se nedoporučuje drogu užívat (antrachinony jsou vylučovány mlékem). Aloe je také popisována jako potrat vyvolávající prostředek.
Přípravky obsahující rostlinné antrachinony by neměly používat děti do 12 let.

Nežádoucí účinky : Aloe je silné projímadlo, které může způsobovat břišní bolesti, podráždění zažívacího traktu vedoucí k překrvení pánevní oblasti, ve vysokých dávkách může způsobit zánět ledvin, krvavé průjmy a krvácivý zánět žaludku. Byl prokázáno určité riziko rakovinotvornosti.
Alkalickou moč barví aloe červeně.

Žádné komentáře:

Okomentovat