Hledání:

úterý 20. ledna 2015

Polévka z pórku zdravá a nízkokalorická detoxifikační bomba


Příznivé účinky pórku jsou známy už od starověkého Říma

Významná je jeho schopnost močopudná, čímž pomáhá odvádět škodliviny z organismu a hodí se nejen pro různé detoxikační kůry, ale i pro lidi trpící revmatismem, dnou či jinou obtíží způsobenou kumulací nadbytečných solí či jiných nežádoucích látek v organismu.
 


 V pórku je mnoho nutričně i zdravotně cenných látek, například éterické oleje s obsahem síry, kyselina listová a samozřejmě také vitamín C. Nechybějí v něm ani vláknina či minerály, především zinek, mangan, selen a fosfor, důležitý stavební prvek zdravých kostí, který také výrazně povzbuzuje činnost mozku. Jeden průměrný pórek obsahuje zhruba osminu denní dávky draslíku a také třetinu denní dávky kyseliny listové doporučovaných pro dospělého člověka. Pravidelná konzumace pórku oživuje ochablá střeva, stimuluje trávicí systém, napomáhá při nedostatku vitaminů, chudokrevnosti, bronchiálních katarech, onemocnění jater, žlučníku a střev. Rovněž napomáhá prokrvení organismu a pozitivně působí v prevenci křečových žil.

Svou velmi nízkou energetickou hodnotou je více než vhodný pro redukční dietu. Sto gramů této zeleniny totiž poskytuje  pouhých 193 kJ a žádný cholesterol.


Takže už víme, že pórek v kuchyni má své místo, nejen z pohledu kulinářského, ale i zdravotního.  Pokud navíc chcete opravdu něco překvapivě chutného, rychlého a skutečně dietního zkuste následující recept.Budete potřebovat:

Jeden pórek

Hrst rýže – nejlépe natural

Špetku soli a pokud chcete něco ostřejšího, více prohřívajícího a současně podpořit i spalování tuků, přidejte i trochu chilli (sušené kroužky, nebo čerstvou papričku)


Pórek nakrájejte na plátky, dejte do cca 0,75 litru studené, mírně osolené vody, přidejte opláchnutou rýži a chilli dle chuti. Vařte cca 15 minut, než rýže změkne.

Podle chuti do solte a servírujte.

Žádné komentáře:

Okomentovat