pátek 7. října 2016

Česnek - domácí lékař | exherbis.cz

Česnek - domácí lékař | exherbis.cz Česnek má mnoho vynikajících vlastností, pro které je právem ceněn v lidové medicíně.

Vědecké studie potvrzují příznivý vliv na kardiovaskulární systém, jednak snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu a celkově působí proti kornatění cév a udržuje zdravý žilní systém.
Příznivé účinky česmeku byly zaznamenány i v následujících oblastech:
Podpora imunitního systému
Infekce různých typů
Antibiotické, antimikrobiální, protiplísňové, protizánětlivé a antiparazitické působení
Infekce Candidou albicans
Léčba: Chřipková onemocnění, Pneumonie, Tuberkulóza, Břišní tyfus
Podpora organismu při zvládání rakoviny

Přímá konzumace může být pro někoho nepříjemná a pro osoby se sklonem k žaludečním vředům i nevhodná.  Nechcete-li kupovat práškovaný česnek v tobolkách, můžete si vyrobit:

Česneková tinktura

které je vhodná zvláště k pravidelné terapii hypertenze - ke snížení vysokého krevního tlaku
10 stroužků čerstvého česneku ( nejlépe českého od farmáře) oloupejte a nakrájejte na drobno, případně prolisujte. Dejte do sklenice a přidejte 150 ml čisté 40% pálenky. Každý den protřepte a po 3 týdnech slijte a uskladněte v chladnu a temnu. Užívejte 2 x denně 25 - 30 kapek před jídlem

Česnekový olej  

Olej z česneku má široké možnosti využití. Může být použit při nachlazeních, horečkách a infekčních onemocnění. Obvykle se užívá jedna čajová lžička oleje každou hodinu.
Při bolestech uší se olej nakape na chomáč vaty a vkládá se do ucha.
Zevně se používá k terapii a desinfekci drobných kožních afekcí. Olej můžete použít i k masáži bolavých nebo poraněných kloubů.
Příprava oleje je také velmi jednoduchá :
Oloupejte 5 hlaviček česneku, prolisujte do sklenice s širokým hrdlem a zalijte 500 ml kvalitního olivového oleje a zašroubujte. Nechte stát v teple a několikrát denně protřepávejte. Po 3 dnech olej přeceďte přes jemné sítko nebo čisté plátýnko. Slijte do tmavé lahve a uskladněte v chladu.

Česnekový sirup

Sirup je ideální k terapii a úlevě při bronchiálních onemocněních včetně astma.
500 g česneku oloupejte a nakrájejte na plátky, zalijte 1 litrem vody, přidejte 30 g čerstvě pomletého nebo podrceného kmínu a 30 g čerstvě pomletého nebo podrceného fenyklu. Vařte než česnek změkne. Přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte, dobře uzavřené, stát 12 - 14 hodin.
Přelijte zpět do hrnce a přidejte stejný objem jablečného octa. Přiveďte k varu, přidejte 1 kg cukru a svařte do konzistence sirupu. Skladujte v chladu a temnu.
Při kašli či zánětu průdušek se užívá jedna polévková lžíce sirupu.

A na závěr ještě upozornění, česnek může někdy způsobovat alergické reakce, zvyšovat účinek léků na ředění krve, případně může dojít k interakcím s dalšími léky. Pokud užíváte dloudobě konvenční léky, kozultujte intenzivní bylinou léčbu s Vaším lékařem či lékárníkem.

Žádné komentáře:

Okomentovat